Kofein - měla by být společnost opatrnější?
Asi málokdo z nás si dokáže představit ráno bez šálku kávy. Málokterý řidič, co někdy jel třeba 9 hodiny v kuse si dokáže představit, že by si neotevřel plechovku obsahující energetický nápoj. I přes tento fakt, většina naší společností s kofeinem problémi nemá. Nemůžeme se dokonce ani bavit o nějaké společenské toleranci, protože společnost ani nenapadne se na kofein dívat jako na drogu. Kofein se vedle legálních drog řadí také do drog měkkých, do drog s mírným rizikem vzniku závislosti a je také řazen jako povzbuzující látka. Proto si ho také většina z nás dává ještě před snídaní.

Jeho účinky zná asi úplně každý. Nával zdravé energie a štěstí, který vás ráno pohání vpřed (mimo to vzniká po užití kofeinu a dehydratace.). Většina z nás si ovšem nedá jen ranní šálek kávy, ale také polední a odpolední. V průběhu času zjistíte, že už to není jen jeden ranní šálek kávy, ale rovnou 4 šálky dvakrát tak větší a silnější než na začátku. Navíc kofein obsahuje i čaj a spoustu slazených nápojů, takže kofeinu do těla dostáváte každý den poměrně dost. I přes fakt, že na kofein závislost vzniká déle a riziko vzniku závislosti je mírné, není vyloučeno být na kofeinu závislý. Určitě se vám někdy stalo, že jste doma ráno kávu neměli a že jste na první kávu museli počkat až do 2 odpoledne. Do té doby jste určitě pociťovali větší únavu než obvykle, mírnou podrážděnost, ale i skleslost. Jetsli si říkáte, že se vám to někdy stalo, gratuluji vám, jste totiž závislý na kofeinu.
Kofein není určitě velkou hrozbou pro naše tělo nebo pro naše sociální prostředí v porovnání se všemi ostatními drogami. Jeho účinky v přiměřených dávkách (šálek kávy) jsou pro nás fascinující a i zavislost vzniklá na kofeinu po pití kávy není něco, co by nás muselo extra děsit. Je dobré si čas od času dát od kofeinu detox, nicméně nemusíme se bát, že bychom kvůli jednomu šálku kávy denně spadli do nějaké spirály. Je ovšem třeba si uvědomit, že kofein nám stejně jako alkohol zhoršuje kvalitu spánku a u nemocných lidí může zvyšovat riziko infarktu.
Opatrnější by ovšem společnost měla být ve vztahu kofein - dítě. Tak jako si děti nemohou kupovat cigarety nebo alkohol, neměli by již od útlého věku mít přístup ke kofeinu a to v jakékoli podobě. Nemusíme se bavit o věkové hranici 18 let, ale třeba o 15 letech. Je třeba si uvědomit, že kofein je pořád droga, na kterou si lze vybudovat závislost. Pro dítě je navíc spánek a spánkový režim mnohem důležitější, než u dospělého jedince. Proč by si tedy dítě mělo tento spánkový režim a spánek samotný dobrovolně zhoršit kofeinem?
Článek nemá nikoho nabádat k užívání, vyrábění nebo držení drog. Článek má pouze funkci preventivní nebo edukační!
Zdroj: zkušenosti a vědomosti jiných osob